blank

Sürdürülebilir Beslenme

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

Sürdürülebilir Beslenme

blank

Dünya nüfusu arttıkça insanların bilinçsizce yaptığı tarım üretim ve tüketim faaliyetlerinin sonucunda oluşan mevcut iklim krizlerinden hepimiz haberdarız peki önüne geçebilmek, gezegenimize sahip çıkabilmek için aslında sadece beslenme düzenimiz ile bile fark yaratabileceğinizi biliyor muydunuz?

Sürdürülebilir beslenme gittikçe artan dünya nüfusunu sağlıklı şekilde besleme ve aynı zamanda doğayı, içinde yaşadığımız gezegeni israfı azaltarak koruma amacıyla ortaya atılmıştır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tanm Örgütü FAO sürdürülebilir beslenmeyi besleyici, güvenli, sağlıklı, ekosistemi koruyucu, ulaşılabilir, adil, ekonomik olarak erişilebilir, doğal kapaklı yaşam biçimi olarak tanımlamaktadır.

Mevcut tarım düzenlerinde ve tüketim alışkanlıklarında değişiklikler yapılması sürdürülebilir beslenmenin temel hedeflerindendir.
Dünya nüfusu arttıkça gıda ve su kaynaklarına olan ihtiyaç da artmakta ancak doğal kaynaklar hızla tüketilmektedir.
Bu sebeple sürdürülebilir beslenme ırk, inanç, cinsiyet, eğitim ve yaşanılan ülke fark etmeksizin insanların sağlıklı ve dengeli besinlere erişebilmelerini, üretim ve tüketimde yapılan israfların önüne geçilerek gelecek nesillere de yaşanılabilir bir doğa ve gezegen bırakmayı hedeflemektedir.

Sürdürülebilir Beslenmenin İlkeleri

Dr. Handan Yavuz

Randevu Alın

Sağlıklı Beslenme