blank

IV C Vitamini

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

C Vitaminini Neden Ağızdan Almak Yerine Damar Yolu ile Alıyoruz?

blank
Hastalarımız son zamanlarda sıklıkla C vitamini tedavisi hakkında soru soruyor ve IV/ damardan uygulanan C vitamini ile ilgili bilgi almak istiyorlar.
C vitamini en iyi bilinen vitaminlerin başında gelir. Suda eriyen bir vitamindir. Yani vücutta birikme riski olan vitaminlerden değildir. C vitamininin fazlası idrar ile vücuttan atılır.

Ama asıl önemli olan soru ağızdan (oral) alınan C vitamini nerden, ne kadar ve nasıl emilir?

Ağızdan (oral) alınan C vitamini barsaktan saatte 1000 mg emilebilmektedir. Oral olarak vücudun sınırlarını aşacak kadar fazla alınan C vitamini bağırsakları rahatsız edebilir ve ishale (daire) neden olabilir. Bu nedenle ağızdan alınan günlük C vitamini miktarı yavaş yavaş arttırılmalıdır ve gün içinde doz aralıkları kişiye uygun olarak ayarlanmalıdır.
Damar yolu ile ağızdan alınandan daha yüksek dozda C vitamini vücuda infüzyon halinde ( yavaş yavaş damar yolu ile) verilebilmektedir. Damar yolu ile daha yüksek dozlarda C vitamini uygulaması diyare (ishal) ya da diğer sindirim sistemi rahatsızlıklarına neden olmamaktadır.

Peki Neden Yüksek Doz C Vitamini?

Yüksek doz damardan C vitamini uygulaması; güçlü bir antioksidan etki (serbest radikal toplayıcısı) yaratır bu sayede bağışıklık sistemine destek sağlanır, enfeksiyonlarla mücadele güçlenir ve yaşam kalitesi artar.

IV/Damar yolu ile C Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Yan Etkisi Var mıdır?

Ağız yolu ile alınamayacak büyük miktarlardaki C vitamini damar yolu ile uygulanabilmektedir.
Damar yoluyla ( IV) alınan yüksek doz C vitaminin, ağız yoluyla alınan düşük doz C vitamininden farklı olarak sağladığı yararlar vardır. Bunların başında anti-viral ve anti-kanserojen etkiler yer alır.
Yüksek doz C vitamini bağışıklık sistemini güçlendirir; pek çok virüsü denatüre edererek (yani DNA yapısını bozarak) etkisiz hale getirir
Serumda belirli bir seviyede bulunan C vitamini, kanser hücrelerine karşı pro-oksidant etki gösterir. Yani yüksek doz C vitamini ile karşılaşan kanser hücreleri mutasyon geçirir ve hidrojen peroksit reaksiyonu geçirerek ölür.

Yine damar yolu ile ancak bu sefer kişinin ihtiyaçları ve test sonuçlarına göre; 25 gram (25.000 mg) dan başlayıp 100 grama (100.000 mg) kadar uygulanan çok yüksek doz C vitamini uygulaması da mümkündür.

Bu yüksek doz uygulamalarında vücuttaki C vitamini konsantrasyonu en üst seviyeye ulaşır (ki buna tepe plazma seviyesi deriz) Bu seviyedeki C vitamini demir ve bakır ile etkileşime girerek; patojenik bakterileri ve kanser hücrelerini öldüren hidrojen peroksiti oluşturur.
Kişinin damardan (Intravenöz) C vitamini infüzyon tedavisinde de doz kişiye göre değişmekle birlikte; genellikle 15-25 gramdan (15.000-25.000 mg) daha düşük dozdaki C vitamini infüzyonu ile yapılır.
C vitaminin en büyük yan etkisi ishal ve diğer sindirim sistemi rahatsızlıklarıdır. Bu yan etki sadece ağızdan yüksek dozlar alındığında gözlenir, geçici bir durumdur ve hayati tehlike yaratan bir yan etki asla değildir.
Tek seferde 755.000 mg (755 gram) C vitamini uygulaması hayati tehlike yaratır ki bu miktardaki C vitamininin damar yolu ile bile tek seferde uygulanması mümkün değildir.

IV/Damar Yolu ile C Vitamini Herkese Uygulanabilir mi?

Bazı kişilerde genetik olarak Glukoz 6 Fosfat Dehidrojenaz enzimi/ G-6-PD eksiktir. Yüksek doz C vitamini bu kişilerde hemolitik anemiye neden olmaktadır. Damar yolu ile C vitamini uygulamasından önce bu enzimin vücuttaki yeterlilik seviyesine bakılmalıdır.

Dr. Handan Yavuz

Randevu Alın

Sağlıklı Yaşam