blank

Yeşil Çay Mı Beyaz Çay Mı?

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

blank
Yeşil çay artık hepimizin günlük alışkanlıkları girdi. Ama son dönemlerde beyaz çayla da sıklıkla karşılaşıyoruz. Peki nedir beyaz çay?
Beyaz çayda tıpkı siyah ve yeşil çay gibi çay bitkisinin ya da Latince adı ile camellia sinensis bitkisinin yapraklarından elde ediliyor. İlk olarak siyah çay ve yeşil çayın farkından bahsedeyim. Bu iki çayın arasındaki fark fermente ediliş yöntemleri, yani yeşil çay çay fermente edilmezken siyah çay fermente ediliyor.
Beyaz çayın ‘beyaz ’olarak tanımlanması içerisinde gümüş renkli tüylerle kaplı açılmamış yaprak tomurcuklarının yüksek oranda bulunmasıdır. Yani aslında beyaz çay en uçtaki açmamış yaprak tomurcuğundan hazırlandığı için çaylar arasında en kaliteli ve en az işlem görmüş olanıdır.

Peki Beyaz Çayın Sağlık Açısından Faydası Var Mı?

Beyaz çay aslında çay tipleri arasında en yüksek antioksidan kapasiyete sahip olanıdır. Aynı zamanda yağ üretimini baskılayıcı ve var olan yağlar üzerine parçalayıcı etkisi olduğu da kanıtlanmıştır. Bazı çalışmalar da romatizmal hastalıklar gibi rahatsızlıklarda ağrıyı giderici olduğunu göstermektedir.
Aslında yeşil çayı sevmeyenler ama sadece yağ yakımını destekliyor diye zorla içenler için güzel bir alternatif 🙂

Uzm. Dyt. Sernaz Çakır ERCİL

Randevu Alın

Yazılarım

Diğer Yazılarımız