blank

Kırışıklık Tedavisi

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

Kozmetik Alanda Kullanılan Botoks’un Yararları Nelerdir?

blank
Yüz kaslarımızı kullanarak yaptığımız hareketlere mimik diyoruz. Yüzümüzdeki bu kasların yıllar süren kullanımı cilt yüzeyinde kırışıklıklara yol açar. Bazı kimselerde mimik kullanımı o kadar fazladır ki cilt yüzeyinde kırışıklıkların oluşması için çok uzun yıllar geçmesine gerek bile kalmaz.
Botoks ile kırışıklıkları azaltmak ve yumuşatmak mümkündür. Botoks uygun aralıklarla, kırışıklıklar çok derinleşmeden ve tecrübeli ellerde yapıldığında oldukça olumlu sonuçlar yaratır.

Botoks Hangi Kırışıklıkların Giderilmesi için Uygulanabilir?

Botoksun öncelikli olarak uygulandığı yerler; alın, göz çevresi (kaz ayakları) ve kaş arasıdır.
Ayrıca boyun çizgilerinin, burun üzerindeki çizgilerin (tavşan çizgileri), dudak üstündeki dikey çizgilerin ve dudak köşelerindeki somurtma çizgilerinin giderilmesi, kaşların kaldırılması veya düşürülmesi, ve burun ucunun kaldırılması gibi ileri uygulamalar da yapılabilmektedir.
Öncelikli olarak yüzün üst kısmında kullanılan botoks, dolgu başta olmak üzere diğer medikal esteik uygulamaları ile kombine olarak çene bölgesindeki sarkmaların giderilmesinde de uygulanabilmektedir.

Botoks Ağrılı Bir İşlem Midir?

Bu durum kişiye göre değişir. Bazı kişiler botoks enjeksiyonlarının yapılması sırasında sızlama hissedebilirler. Ancak, tedavi sonrasında acı hissedilmesine çok nadir rastlanır. Tedavi öncesi enjeksiyon uygulanacak bölgelere anestezik etkili kremler kullanmak, bu rahatsızlıkları azaltabilir.

Botoks’un Etki Süresi Ne Kadardır?

Botoks uygulamasından sonra etki 2 gün içerisinde başlar ve 7 gün içinde son şeklini alır.
Botoksun kalıcılığı ise kişiye göre farklılık gösterebilmektedir. Botoksun etki süresinin ortalama 4-6 ay arasında olduğu söylenebilir. Ayrıca uygulama sıklığı ile bu süre daha da uzayabilmektedir Yüz kaslarını daha fazla kullanan kişilerde etkinin daha kısa sürmesi doğaldır.
Etkinin süresinde kişinin yaşı da önemli bir faktördür. Daha genç kişilerde sinir ucundaki blokaj daha hızlı çözülmekte ve uygulama aralığı ortalama 4 ay sürmektedir. Orta yaşta 6 aya çıkan bu süre ileri yaşta 8 aya kadar çıkabilmektedir.

Botoksun Yan Etkileri Var Mıdır? Botoks Güvenli midir?

Botoks’un yan etkileri yok denecek kadar azdır. Botoks çok düşük miktarlarda enjekte edildiği için tedavi güvenli yan etkileri minimaldir. Enjeksiyon yapılan noktalarda hafif morarma veya kızarıklık görülebilir.
Uygulama sonrası başı öne eğmemek fiziksel olarak fazla zorlanmamak önemlidir. Baş ağrısı ilk uygulama gününde nadir görülebilecek bir yan etkidir.
Kaş ve göz kapağında düşüklükler de nadir olarak gözlenebilir. Bu gibi durumda düzeltme tedavisi ile sorun hızla giderilebilir.

Dr. Handan Yavuz

Randevu Alın

Botoks Uygulamaları