blank

Bağışıklığı Kuvvetlendiren Besinler

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

blank
Maskeleri çıkarttığımız, havaların soğuduğu bu dönemde bir çok hastalıkla mücadele etmekteyiz. zararlı etkilerinden korunmanın en etkili yollarından biri bağışıklık sistemimizi kuvvetli tutmak. Bunun içinde beslenmemiz büyük önem taşıyor. Peki neler yapmalıyız?

Su İçmeyi İhmal Etmeyin

Sıcaklığın düşmesi ile birlikte su içme isteği azalabiliyor. Ancak vücudumuzun ihtiyacı hala devam ediyor. O nedenle sağlığımız için günde 2,5-3 lt su içmeye özen göstermeliyiz. İçerisine kabuğu soyulmuş limon dilimleri de ekleyebiliriz.

Yoğurt ve Kefir Tüketin

Kefirin içeriğindeki probiyotiklerin bağırsak miktobiyotamızı olumlu yönde etkilediğinden bağışıklık sistemimizi de kuvvetlendiriyor. Aynı zamanda probiyotiklerin hastalık oluşumunu engellediği ve antioksidan etki gösterdiği de çalışmalarca kanıtlanmış. Yoğurdunuza probiyotik ekleyerek ve günde 1 bardak kefir tüketerek bağışıklık sisteminizi koruyabilirsiniz.

Soğan ve Sarımsağı Eksik Etmeyin

Hem sarımsak hem soğan yüksek oranda antioksidan etkiye sahip. Bu anlamda bağışıklık sistemi-niz için de oldukça faydalı.

Pancarı Beslenmenize Ekleyin

Kırmızı besinlerin mucizesinden faydalanalım. İçerisindeki yüksek antioksidan kapasite bağışıklık sistemimiz için çok önemli. Günde 1 kez yoğurdunuza 1 orta boy pancarı rendeleyerek tüketin.

Sebze ve Meyve Tüketin

Sebze ve meyveler sahip oldukları antioksidanlar sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirirler ve vücut direncini artırırlar. Özellikle C vitamini içeren yeşil biber, maydanoz, kivi, greyfurt, portakal, E vitamini içeren ceviz, badem, sudam, zeytin yağı, A vitamini içeren havuç, ıspanak, brokoli, pırasa, balkabağını sofranızdan eksik etmeyin.

Gelelim mucize bitkilere;

Günde 2-3 Fincan Yeşil Çay İçin

İçerisindeki kateşinler sayesinde antioksidan etki göstererek bağışıklığınızı kuvvetlendirir. Kan şe-kerini dengeler.

Zerdeçal-Karabiber

Bağışıklık sistemimizi destekleyen zerdaçalı her gün tüketin. Etkisi artıran karabiberi de yanından eksik etmeyin

Ekinezya

Bağışıklık sistemini güçlendirirken enfeksiyonlara karşı vücut direncini artırın. İster çayını ister eczaneden takviyesini kullanabilirsiniz.

Adaçayı - Ihlamur

Adaçayı ve ıhlamurun üst solunum yolları enfeksiyonu üzerine olumlu etkileri mevcuttur. Günde 2 fincan adaçayı – ıhlamur çayı tüketebilirsiniz.

Zencefil

B6 ve C vitamini içeren zencefilin özellikle soğuk algınlığı, grip ve nezle üzerine olumlu etkileri mevcuttur.

Uzm. Dyt. Sernaz Çakır ERCİL

Randevu Alın

Yazılarım

Diğer Yazılarımız