İnsülin Direnci ve Tıbbi Beslenme Tedavisi

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

İnsülin Direnci ve Tıbbi Beslenme Tedavisi

İnsülin, kandaki glukozun kas, karaciğer ve yağ doku hücreleri tarafından kullanılabilmeleri için hücre içine glukoz alımını sağlayan pankreastaki langerhans adacıktan tarafından salgılanan bir hormondur.
İnsülin direnci ise kas, karaciğer ve yağ dokudaki hücrelerin vücutta salgılanan insüline doğru şekilde tepki verememesi ve kanda bulunan glukozu kullanamamasıdır. Glukoz hücre içine girmedikçe de pankreas kanda bulunan glukozu düşürmek için daha fazla insülin salgılamaktadır.
Birçok kronik rahatsızlıkta olduğu gibi insülin direnci ile de savaşabilmek için esas yapılması gereken kalıcı yaşam tarzı değişiklikleridir.
Fiziksel aktiviteyi arttırıp sürdürülebilir bir beslenme rutini oturtmak önemlidir.
İnsülin direncinde beslenmede de temel hedef; kan şekerini hızlı yükselten glisemik indeksi yüksek besinlerin ve insülin duyarlılığına sebep olabilecek besinlerin tüketim sıklığını azaltmak ve fiziksel aktiviteyi arttırmaktır.
Yapılan araştırmalarda tıbbi beslenme tedavisi ile HbA1c düzeylerinin (3 aylık ortalama kan şekeri) azaldığı ortaya konulmuştur. Aynı zamanda fazla kilolu veya obez bireylerde ılımlı ağırlık kaybı ile insülin direncinin azaldığı gözlenmiştir.

Dr. Handan Yavuz

Randevu Alın

Sağlıklı Beslenme