blank

Botoks Uygulamaları

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

blank
BOTOKS NEDİR?
Botilinum Toksin yani botoks tedavisi en fazla uygulanan medikal estetik işlemlerinden biri. Hatta halk arasında dillere öyle pelesenk oldu ki yapılan her medikal estetik işlemine botoks deniliyor.
Botoksa “yılan zehri” de denildiği için ilk zamanlar gerçekten yılandan elde edilen bir zehir olduğunu düşünen çok fazla kişi vardı. Artık; botoksun bakteriden (Clostridium botulinum) laboratuvar ortamında elde edilen ve kasların geçici olarak hareket etmesini önleyen bir protein olduğu pek çok kimse tarafından bilinmekte.
Botoks, etkisini uygulandığı bölgedeki kas dokusu içinde sinir ile kas lifi arasında iletiyi belirli bir süre engelleyerek göstermektedir. Bu etkisi nedeniyle farklı kullanım alanları bulunur:

Botoks’un Uygulandığı Alanlar

Kırışıklık Tedavisi

Yüz kaslarımızı kullanarak yaptığımız hareketlere mimik diyoruz. Yüzümüzdeki bu kasların yıllar süren kullanımı cilt yüzeyinde kırışıklıklara yol açar. Bazı kimselerde mimik kullanımı o kadar fazladır ki cilt yüzeyinde kırışıklıkların oluşması için çok uzun yıllar geçmesine gerek bile kalmaz.

Aşırı Terleme Tedavisi

Terlemenin yoğun olduğu deri altına çok az miktarda enjekte edilen botoks ile ter bezlerine ulaşan sinirlerin çalışmasını geçici süre bloke edilir ve bu sayede aşırı ter üretimini engellenir.

Diş Sıkmanın Önlenmesi

Diş sıkma sorunu olan kişilerde masseter kası özellikle geceleri çok fazla kasılır. Diş sıkma sorunu, dişlerin kırılmasına, çene, baş ve boyun ağrısına, masseter kasın fazla genişleyip yüz şeklini değiştirmesine neden olur. Yüz kare şeklini alır, bazen de asimetrik bir genişleme söz konusu olur.