blank

IV Glutatyon

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

IV Glutatyon

Videoyu oynat
GLUTATYON; vücudumuzda doğal olarak üretilen oldukça etkili bir anti-oksidandır ve serbest radikalleri toplar.
IV/ Damar yolu ile Glutatyon uygulaması ile vücudunuza destek olabilirsiniz

Glutatyon Nedir?

blank
Glutatyon; vücudumuzda doğal olarak üretilen (karaciğer tarafından), bazı besinlerde de bulunan oldukça etkili bir antioksidandır.3 aminoasitten oluşur: sistein, glutamat ve glisin.
Tamam bu giriş biraz kafa karıştırdı. Hadi biraz daha açık olalım..

“Serbest radikal” olarak adlandırılan vücut hücrelerine zarar veren, dolayısıyla kanser de dahil pek çok hastalığa yakalanma riskini arttıran, genel sağlığı bozan, yaşlanmayı tetikleyen moleküller bulunmaktadır. Serbest radikaller vücutta enerji üretimi gibi doğal süreçlerin sonunda meydana gelebildiği gibi, zararlı UV ışınlarına maruz kalma, ağır metallerin birikimi, pestisitlere ve radyasyona maruz kalma, sigara, ilaç kullanımı gibi durumlarda da ortaya çıkabilir. Günümüzde genç yaşlı herkesi etkileyen artmış stres seviyesi de serbest radikal oluşumunu tetiklemektedir. Yani buradaki kötü adamımız “serbest radikaller”.

Peki iyiler kim? Antioksidanlar..

Antioksidanlar; serbest radikalleri tek tek bulup vücuttan uzaklaştırır. Yani bir nevi temizlik görevi sağlar. Sağlıklı bir hayat için antioksidan seviyesi serbest radikal seviyesinden her zaman yüksek olmalıdır.

Neden Glutatyon “Ana Antioksidan” Olarak Adlandırılır?

Glutatyon; vücudumuzdaki en etkili antioksidandır. Bu nedenle vücudun “ana antioksidanı” olarak adlandırılır.
Glutatyon, doku yapımı – onarımı, vücutta ihtiyaç duyulan kimyasalların ve proteinlerin yapılması ve bağışıklık sistemin düzenli çalışması dahil olmak üzere vücutta birçok hayatı süreçte yer alır.
Glutatyon, hücredeki mitokondrilerin (biyoloji dersini hatırlayın; hani hücre içinde enerji sağlayan organel) sağlıklı bir şekilde çalışması için gereklidir. Peki hücrelerin enerji santrali olan mitokondriler hasar görürse ne olur?
Mitokondrilerin çalışması toksinler veya sağlıksız hücresel ortam nedeniyle bozulduğunda kanserleşme gözlenebilmektedir.

Ana antioksidan olan glutatyon;

IV/ Damar Yolu ile Glutatyon Nasıl Uygulanır? Ne İşe Yarar?

Vücudumuz doğal olarak glutatyon üretir ancak yaş, stres, dış etkiler, kullanılan bazı ilaçlar, radyasyon, sağlıksız yaşam koşulları nedeniyle vücuttaki glutatyon miktarı azalır. Bazı sağlık sorunları; Kanser,HIV / AIDS, tip 2 diyabet,hepatit, parkinson hastalığı gibi belirli bazı sağlık sorunları da glutatyon seviyesini düşürebilir.
İdeal şartlarda; glutatyonun %10’u inaktif (oksitlenmiş) durumda iken %90’ı aktif formda olmalıdır.
Aktif glutatyon %90’ın altında düştüğünde serbest radikallerle savaşı kaybetmeye başlarız. Aktif glutatyon %70’in altına düştüğünde ise bağışıklık sisteminde bozulma görülür. Özetle daha düşük glutatyon seviyeleri, daha kötü sağlık anlamına gelir. Bununla birlikte bedenin toplam glutatyon rezervi yüksekse, bağışıklığı ve detoks işlevi daha güçlü olmaktadır.
Glutatyon ağızdan ya da IV yani damar yolu ile alınabilir. Ancak ağızdan alınan glutatyonun biyoyararlanımı oldukça düşüktür. Yani ağızdan glutatyonun çoğu midenizde bulunan enzimler tarafından parçalanmaktadır. IV/ Damar yolu ile alınan glutatyon ise çok daha etkilidir.
IV/Damar yolu ile uygulamada flakon içindeki glutatyon serum olarak kişiye verilir. Her seans yaklaşık 10-15 dakika sürmektedir.

IV /Damar yolu ile uygulanan glutatyon;

IV/Damar yolu ile glutatyon en az 5 seans uygulanır.

İlk seansta düşük doz uygulanır (600 mg) sonraki 4 seansta ise doz iki katına çıkarılır (1200 mg)

Glutatyonun biyoyararlanımı çok hızlıdır. Bu nedenle 10-15 dk içinde damar yolu ile vücuda verilir. Biyoyararlanımın artması için de mutlaka başka bir antioksidan ile ardaşık olarak uygulanmadır.

Yani önce 10-15 dk glutatyon serumu tamamlanır. Daha sonra tercih edilen diğer bir antioksidan uygulanır. IV / damar yolu ile uygulanan glutatyondan sonra sıklıkla IV/ Damardan C vitamini ya da paskorbin tercih edilmektedir.

Coronaya karşı alınan önlemlerin başında hastalığa yakalanmamak geliyor. Bunun için mesafemizi koruyoruz, maske takıyoruz, hijyene dikkat ediyoruz. Yeterli mi değil..kendimize iyi bakmamız, sağlığımızı korumamız ve bağışıklık sistemimizi güçlü tutmamız da gerekiyor.

Eğer yeterli oranda glutatyon rezervimiz yoksa bağışıklık sistemimiz düzgün çalışmaz.

Glutatyon, enfeksiyonlar ile mücadelede önemli yere sahiptir. Glutatyon eksikliğinde vücutta toksinler ve asit kalıntıları birikir. Bu da hızlı bir dejenarasyona/bozulmaya neden olur. Sonunda erken yaşlanır, viral ve bakteriyel enfeksiyonlardan çabuk etkilenir hale geliriz.

IV/ Damar yolu ile glutatyon uygulamasın kanıtlanmış bir yan etkisi henüz bulunmamıştır.

Ancak hamile ve emziren kadınlarda uygulama ile ilgili yeterince veri yoktur. Bu nedenle hamile ve emziren kadınlar için IV Glutatyon uygulaması önerilmez.

Dr. Handan Yavuz

Randevu Alın

Sağlıklı Yaşam