blank
blank

Diş Sıkmanın Önlenmesi

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

Masseter Botoks Nedir?

blank
Çiğnememizi sağlayan 4 tane kas vardır. Bunlardan; masseter denilen kas, yüzün alt tarafında yer alır ve en büyük çiğneme kasıdır. Masseter kasın çift taraflı kasılma alt çenenin yukarı kalkmasını ve ağzın kapanmasını sağlar.
Vücudumuzdaki diğer çizgili kaslar gibi, masseter kası da çalıştıkça büyüyüp gelişir. Ancak vücudumuzdaki kasların aksine genişlemesini pek de istemediğimiz bir kastır.
Diş sıkma sorunu olan kişilerde masseter kası özellikle geceleri çok fazla kasılır. Diş sıkma sorunu, dişlerin kırılmasına, çene, baş ve boyun ağrısına, masseter kasın fazla genişleyip yüz şeklini değiştirmesine neden olur. Yüz kare şeklini alır, bazen de asimetrik bir genişleme söz konusu olur.
Masseter kasına yapılan botoks ile, bu kasın kasılması zayıflatılır ve diş sıkma/gıcırdatma sorunu önlenir. Bunun yanı sıra yüz simetrisi korunur, daha ince hatlar elde edilir.

Çene Botoksu Yüzü İnceltir Mi?

Çene botoksu da denilen masseter botoks; çiğneme kası olan masseter kasının gereğinden fazla kasılarak genişlemesini önlediği için kare olan yüz şekli incelerek v şeklini alır.

Masseter Botoks Kalıcı Mı ?

Masseter botoksun etkisi diğer botoks işlemleri gibi 4 ila 6 ay boyunca devam eder.

Masseter Botoks Yaptırdıktan Sonra Çiğneme Sorunu Yaşanır Mı ?

Uygulama sonrası çiğnemede her hangi bir güçlük yaşanmaz, yemek yerken ağrı olmaz. Kişi normal hayatına devam eder. Ancak yoğun çiğneme hareketlerinin yapılması (sürekli sakız çiğnemek, sert gıdalar tüketmek vs) maaseter botoksun etki süresini kısaltabilir ve kasın tekrar büyümesine neden olabilir.

Dr. Handan Yavuz

Randevu Alın

Botoks Uygulamaları