blank

Selülit Tedavisi

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

Selülit Tedavisi

blank
Selülit, sağlık açısından bir sıkıntı yaratmasa da estetik açıdan kişileri rahatsız edebilen bir sorundur. Çoğunlukla kadınları etkileyen bir durum olsa da nadiren erkeklerde de gözlenebilir. Ayrıca sanılanın aksine selülit oluşumu kilodan bağımsızdır.

Selülit nedir? Neden Olur?

Selülit; cildin epidermis ve dermis katmanlarında yağ hücrelerinin şekilsizce birikmesiyle ortaya çıkan ve cilt üzerine girintili çıkıntılı (portakal kabuğunu andıran) görüntüye neden olan bir sorundur.
Cilt yüzeyine dik uzanan fibröz lifler bulunur. Normalde yağ hücreleri bu fibröz bantlarının arasına sığabilecek boyuttadır. Ancak bazı kimselerde yağ hücreleri genişlemeye ve bantların arasına sığamamaya başlar. Bu durum cilt yüzeyinde çukurlar ve tümsekler oluşmasına neden olan selülite sebep olur.
Selülitin tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte; genetik yatkınlık, hormonal bazı değişimler, düzensiz beslenme, yeterli su içmeme, hareketsizlik selülit oluşumunu olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Öte yandan sağlıklı beslenen ve yaşan pek çok kadında da selülit gözlenebilmektedir. Yapılan araştırmalara göre kadınların %80-90’ının yaşamlarının bir bölümünde selülit ile karşılaşmaktadır.
Erkeklerde selülitin daha nadir gözlenmesinin nedeninin cilt altındaki yapıların kadınlara göre farklı olmasından kaynaklı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca erkeklerde cilt altı yağ dokusu daha azdır.
Selülit zayıf ya da kilolu olan kişilerde gözlenebilir. Kilo alındığında var olan selülit sorunu biraz daha belirgin hale gelir. Bu da selülitin kilo ile bağdaştırılmasına neden olur. Oysa selülitin direkt kilo ile alakası yoktur.

Selülit Tedavisi

Mezoterapi : Cildin orta tabakasından kaynaklanan bir sorun olan selülitin tedavisinde, sadece üst cilt tabakasına etki eden kremler ya da lokal uygulamalar ile sonuç alınması pek de mümkün olmamaktadır. Mezoterapi cildin orta tabakasına direkt uygulanan bir tedavidir ve selülitle mücadelede oldukça olumlu sonuçlar sağlayabilir.

Selülit olan bölgede kanlanma azdır. Mezoterapi ile kan dolaşımı artar, yağ hücreleri küçülür. Aynı zamanda cilt sıkılaşır.
Selülit tedavisinde mezoterapi seanslarının sayısı ve sıklığı selülitin derecesine ve alanın genişliğine göre farklılık gösterir.
Radyofrekans : Radyofrekans diğer adı ile altın iğne cildin gençleşmesinde kullanılan yöntemlerden biridir. Radyofrekans uygulamasında cilt altına ısı enerjisi verilir ve kontrollü bir hasar sağlanır. Cilt altına verilen ısı yağ hücrelerinin yakılmasını aynı zamanda da ciltte daha fazla kolajen üretilerek dokunun yenilenmesini ve sıkılaşmasını sağlamaktadır.

Dr. Handan Yavuz

Randevu Alın

Anti Aging Vücut