blank

Doğru Diyet Nasıl Olmalıdır?

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

blank

Gün İçerisinde Ne Kadar Su İçilmelidir?

Sabahları uyanınca ilk işimiz aç karnına 1-2 bardak su içmek olmalıdır. Sabahları su içmek metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır. Gün içerisinde ise 2-2,5 lt su içmek yeterli olacaktır.

Kahvaltı Yapılmalı Mıdır?

Son dönemlerde kahvaltıyı önermeyen uzmanlar olsa da bu durum kişiden kişiye göre değişim gösterir. Eğer kahvaltı alışkanlığınız yok ve öğle yemeğinde miktarı artırmıyorsanız bu durum da sizi iyi hissettiriyorsa kahvaltı yapmayabilirsiniz. Ancak metabolik bir hastalığınız var ya da öğle yemeğine kadar çok acıkıyorsanız mutlaka güne kahvaltı ile başlamalısınız.

Öğün Araları Ne Kadar Olmalıdır?

Ara öğün yapmak zorunda değiliz ama öğün aralarını 3-4 saat şeklinde planlamak metabolizmanızı hızlandıracaktır. Özellikle günün bütün yorgunluğunun hissedildiği ikindi öğününü atlamamak iştah kontrolünü sağlamanızda yardımcı olacaktır.

Spor Yapmadan Kilo Verilebilir Mi?

Evet verilebilir ancak metabolizmanız, organlarınız için ve mental olarak yürüyüş yapmak size iyi gelecektir. Dünya sağlık örgütünün önerdiği haftalık 150 dakikalık yürüyüşü tamamlamak hem kilo kaybınızı hızlandıracak hem mutluluk hormonunuzun salgılanmasına yardımcı olacaktır.

Diyet Yaparken Yeşil Çay İçmek Zorunda Mıyız?

Tabi ki hayır. Yeşil çayın acımsı tadını herkes sevmeyebilir ve içmek zorunda da değildir. Ancak yeşil çay hem antioksidan kapasitesi hem de yağ yakımını destekleyici içeriği ile diyetlerde yer alması sağlıklı olacaktır. Yeşil çayı aromalı olarak tercih edebilirsiniz. Ancak yine de sevmediyseniz beyaz çayı da tercih edebilirsiniz.

Son Öğün Saat Kaçta Yapılmalıdır?

Günlük beslenme planınıza ve uyku düzeninize göre bunu planlayabilirsiniz. Yatmadan 3 saat önce besin alımını bitirmek sindirim ve uyku hormonunun salgılanmasını kolaylaştıracaktır.

Ekmeği Tamamen Hayatımızdan Çıkartmalı Mıyız?

Hayır. Ekmek bizim temel enerji kaynağımızdır ve günlük kalorimizin %50’sinin karbonhidratlardan gelmesi gerekir. Öğünlerinizin yanına 1 dilim tam tahıllı ekmek eklemek hem doygunluğunuzu artırır hem metabolizmanızı hızlandırır hem de tatlı ihtiyacınızı azaltır.

Ana Öğünlerde Neler Yemeliyiz?

Öğle saatlerini daha doyurucu akşam saatlerini daha hafif geçirmek sindiriminizi kolaylaştıracaktır. O nedenle et grubunuzu öğle yemeğine, sebze yemeklerini ise akşam yemeğine alabilirsiniz. Besin örüntüsü ve içeriğinin dengeli olması için yanına yoğurt/ayran, çorba ya da ekmek ve salata ekleyebilirsiniz.

Kilo Verme Sürecinde Uyku Önemli Midir?

Evet bu süreçte ve her zaman metabolizmanızın düzgün çalışması için kaliteli uyku çok önemlidir. Çünkü düzensiz ve kalitesiz bir uyku durumunda melatonin hormonu yerine korzitol dediğimiz stres hormonu salgılanır. Bu da sizi yağlandırabilir. Ve uykusuzluk durumunda acıkılabileceğimiz için gece atıştırmaları olacağından kalori alımını artabilir.

Uzm. Dyt. Sernaz Çakır ERCİL

Randevu Alın

Yazılarım

Diğer Yazılarımız