blank

Yağ Dokusundan Kök Hücre Uygulaması

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

Yağ Dokusundan Kök Hücre Uygulaması

blank

Kök hücreler; farklı hücre tiplerine dönüşebilen ve yeni hücreler üretebilen öncü hücrelerdir.

Aslında, vücudumuzda pek çok yerde kök hücre bulunur hatta cildimizde ve saç köklerimizde de kök hücreler bulunur. Ancak bazı kişilerde saç kök hücreleri ya da cilt kök hücreleri aktif halde ya da yeterli miktarda olmayabilir. Bu durumda da saç dökülme sorunu kaçınılmaz olur. Benzer şekilde cilt yenilenmesi yavaşlar, yaşlanma hızlanır.

Yağdan elde edilen kök hücrelerin kafa derisine ya da cilde enjeksiyonu ile saç köklerinin canlanması, uyku fazından büyüme fazına geçmesi, hasarlı olan saç hücrelerinin onarımı, ciltte yara izlerinin onarımı, yaşlanma etkilerinin yavaşlatılması sağlanabilir.

Yağ Dokudan Elde Edilen Kök Hücre ile Saç Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kök hücreler vücutta farklı yerlerde bulunur ve farklı şekillerde elde edilebilir. Yağ dokusu da kök hücrelerin fazlaca bulunduğu dokulardan biridir.

SVF (Stromal Vasküler Fraksiyon) olarak da adlandırılan bu işlemde öncelikle kişinin göbek, basen gibi yağ dokusunun yoğun olduğu bölgelerden liposuction yöntemi ile bir miktar yağ dokusu alınır.

Alınan yağ dokusu G Cell cihazı ile özel işlemlerden geçirilir ve içindeki kök hücreler ayrıştırılır. Bu işlem yaklaşık 40 dakika sürer.

Elde edilen kök hücrece zengin süspansiyon kafa derisine ardaşık enjeksiyonlar ile uygulanır. Uygulamadan sonra dinlenme fazındaki saç köklerinin büyüme fazına geçmesi, saçların güçlenmesi, saç hücrelerinin yenilenmesi ve hasar görmüş hücre ve dokuların onarılması beklenir.

Yağ dokudan elde edilen kök hücre tedavisi; tek başına ya da saç ekimi ile kombine olarak, ameliyatın sonuçlarının daha başarılı olması için uygulanabilir.

Yağ Dokudan Elde Edilen Kök Hücre ile Saç Tedavisi Saç Ekimine Alternatif Midir?

Şuanda uygulanan kök hücre tedavi yöntemlerinin hiç biri saç ekimine alternatif olarak düşünülmemelidir. Saç ekimi; doğru uygulandığında kesin sonuçlar sağlayan etkili bir cerrahi işlemdir. Kök hücre tedavileri ise bir operasyonla değil diğer invaziv saç tedavi yöntemleri (PRP, Mezoterapi gibi) ile aynı kategoridedir ve bu alandaki en etkili yöntemlerdir.

Yağ Dokudan Elde Edilen Kök Hücre ile Saç Tedavisi Sonuçları Ne Zaman Gözlenir?

Tüm saç tedavilerinde olduğu gibi sonuçlar için en azından 4-6 hafta beklenmelidir. Çünkü saçlarımız belirli bir hızla uzar. Bu süre sağlıklı saçlar için ayda ortalama 1 cm’dir.

Yağ Dokudan Elde Edilen Kök Hücre ile Saç Tedavisi Ne Kadar Süren Bir İşlemdir? Kaç Seans Uygulanır?

Lokal anestezi altında liposuction ile yağ alımı, yağ dokusundan kök hücre elde edilmesi ve kafa derisine uygulanması yaklaşık 1,5-2 saat sürmektedir.

Bu uygulama için tek seans yeterlidir.

Yağ Dokudan Elde Edilen Kök Hücre ile Cilt Tedavisi Nasıl Yapılır?

Stromal vasküler Fraksiyon (SVF) işlemi için öncelikle karın bölgesi sterilize edildikten sonra, lokal anestezi uygulanır. Steril koşullarda lipoaspirasyon (yağ dokusunun aspire edilmesi) kiti hazırlanır. Birkaç mm lik ufak bir kesi açılır. Karın içi cilt altı yağ dokusundan, yaklaşık 30 ml örnek alınır. Alınan cilt altı yağ dokusu örneğinin, 15 ml’si GCell yağ kiti içerisine konulur. Cihazda ayrıştırma işlemi gerçekleştirilir ve toplam 7 ml SVF elde edilir.

Etkinliğin daha yüksek olması için SVF fotoaktivasyon denilen işlemden geçirilir. Daha sonra ürün enjeksiyon ile cilt için istenilen bölgeye uygulama yapılır. Yağ dokudan elde edilen kök hücre kısaca SVF; cilt yenilenmesi, yaşlanma karşıtı etki, yara izlerinin giderilmesinde kullanılmaktadır.

Yağ Dokudan Elde Edilen Kök Hücre ile Cilt Tedavisi Ne Kadar Süren Bir İşlemdir? Kaç Seans Uygulanır?

Örnek alımı ve uygulama ile birlikte yaklaşık 1-2 saat süren bir işlemdir ve genellikle tek seans yeterli olmaktadır.

Dr. Handan Yavuz

Randevu Alın

Saça Kök Hücre Tedavisi