blank

PRP

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

PRP Nedir?

blank
Platelet Rich Plasma = Plateletçe Zengin Plazma’nın kısaltması olan PRP tedavisi hem cilt gençleştirme hem de saç tedavilerinde sıklıkla uygulanan bir yöntemdir.
PRP tedavisinde ise sahip olduğumuz büyüme faktörünce zengin plateletler konsantre halde cilde ya da kafa derisine uygulanır.

PRP Ne İşe Yarar?

PRP yaşlanma karşıtı etki gösteren tedavi için; cilde (yüz ve boyun bölgesine) ve saça uygulanabilir.
Cilt PRP ile yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar, elastikiyet kaybı, mat görünüm, sarkmalar, lekeler, izler giderilebilmektedir.

Saç PRP tedavisinde ise saç dökülmesi durur, uykuda olan saç kökleri büyüme başlar ve saç telleri güçlenir.

PRP Nasıl Uygulanır? Yan Etkisi Var Mıdır?

PRP tedavisi için öncelikle kişiden bir miktar kan alınır. Alınan kan santrifüj edilir (yani özel bir cihazda döndürülür). Bu işlemin sonunda; kırmızı olan kan hücreleri dibe çöker, tüpün üst kısmında ise plateletlerin yer aldığı şeffaf-açık sarı plazma bölümü yer alır.
Plateletçe zengin plazma enjektörlere çekilir ve tedavi edilmek istene bölgeye minik enjeksiyonlar ile uygulanır.
Kişinin kendi kanından elde edilen PRP tedavisinin yan etkileri bulunmamaktadır. Ancak (ki buradaki ancak büyük bir ancak) sağlık bakanlığınca onaylı, dünya standartlarında olan PRP kitleri kullanılırsa ve uygulama hekim tarafından yapılırsa.
Maliyeti düşürmek için farklı kitlerin kullanılması, PRP’nin doktor olmayan kimseler tarafından yapılması ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

PRP ile Kök Hücre Uygulaması Arasındaki Farklar Nelerdir?

PRP uygulamasında plateletler ile birlikte bir miktar kök hücre de elde edilir. Bu nedenle bazen PRP ile kök hücre enjeksiyonları birbirine karıştırılmaktadır. PRP uygulamasında elde edilen kök hücre oranı düşüktür. PRP’de en fazla büyüme faktörü denen protein yer alır.
Kök hücre enjeksiyonlarında ise laboratuar ortamında saf kök hücreler elde edilmektedir. Kök hücre elde edilmek için 1 ay beklenir. 1 ay sonunda laboratuardaki üretim ancak tamamlanır. PRP ise kişinin kanı alındıktan sonra 10 dk içinde uygulamaya hazırdır.

Dr. Handan Yavuz

Randevu Alın

Kök Hücre Tedavileri