blank

Ciltte ve Saçta İndirekt Kök Hücre Tedavisi

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

İndirekt Kök Hücre Tedavisi Nedir?

blank

Saç ve cilt tedavilerinde kullanılan farklı kök hücre uygulamaları bulunmaktadır. Bu tedavilerin kiminde tamamen saf kök hücreler yer alırken, kiminde ise kök hücre ile birlikte diğer hücreler ve proteinler de bulunur.

Medlook Polikliniği’nde indirekt kök hücre olarak adlandırdığımız tedavide; uygulama bölgesine göre; ya saçlı deriden aldığımız örnekleri, ya kulak arkasından aldığımız örnekleri ya da yağ dokusundan aldığımız örnekleri kullanmaktayız.

Aldığımız örnekler; G-cell denilen özel bir cihazda işlemden geçiririz. Elde ettiğimiz süspansiyonun içinde yüzbinlerce hücre bulunur. Bu hücrelerin %2-5’i kök hücredir. Çoğunluğu öncü hücre olarak adlandırılan hücrelerden ve büyüme faktörü denen proteinlerden oluşur. Bu hücreler de sağlıklı saçlar ve yenilenmiş bir cilt dokusu elde etmede oldukça faydalıdır.

Saç için indirekt kök hücre tedavisi

Saç dökülmesinin önlenmesi veya var olan saç köklerinin daha güçlü saç telleri üretmesini sağlayan yeni, modern ve etkili yöntemlerden biri de saçlı deriye uygulanan “indirekt kök hücre tedavisi” tıbbi adı ile “otolog doku süspansiyonu”dur.

İndirekt Kök Hücre Tedavisi ile saç destek tedavisinde ense bölgesindeki sağlıklı saçlı deriden özel hücre süspansiyonu hazırlanır ve saç dökülmesinin yaşandığı veya daha kalın saç tellerinin arzu edildiği bölgelere enjeksiyonlar yapılarak uygulanır.

İndirekt Kök Hücre Tedavisi uygulamasında ilk adım hastanın ense bölgesinde saçlı deriden 3 adet punch biyopsi ile örnek alınmasıdır. Bunun için 2-3 cm çapında dairesel alan tıraş edilir ve lokal anestezi uygulanır. Alım sırasında hasta hiçbir acı duymaz.

Saçlı doku örneğinin yanı sıra yağ dokusundan elde edilen stromal vasküler fraksiyon hücreleri de kullanılabilir. Bunun için de karın bölgesinden lipoaspirasyon yöntemi ile bir miktar yağ doku alınır.

Alınan örneklere (yağ dokudan ya da saçlı deriden) G Cell cihazı ile filtreleme ve bazı mekanik işlemler uygulanır. Bu sayede hastanın kendi dokusundan rejeneratif (yenileyici) özelliği olan progenitör hücreler ve büyüme faktörleri elde edilir. Doku parçasına uygulanan işlemlerden sonra yaklaşık 200.000-250.000 hücre elde edilmektedir.

Hastanın kendi sağlıklı saçlı derisinden elde edilen otolog doku süspansiyonu, seyrelmenin yaşandığı saçlı derinin 4-5 mm altına enjeksiyon ile uygulanır. İndirekt Kök Hücre Tedavisi ile saç destek tedavisinin sonuçları için 4-6 hafta beklemek yeterlidir. Progenitör hücrelerin yenileyici etkisi altında yeni saç üretimi desteklenmekte ve saç dökülmesi durmaktadır.

İndirekt Kök Hücre Tedavisi ile Saç Tedavisi Kaç Seans Uygulanmalıdır?

Genellikle tek seans yeterli olmaktadır.

Cilt için İndirekt Kök Hücre Tedavisi

Cilt yenilenmesi, yaşlanma karşıtı etki, yara izlerinin giderilmesi gibi nedenler için de indirekt kök hücre tedavisinden faydalanırız.

Bu tedavide de ilk aşama örnek alımıdır. Yalnız bu sefer saç için yapılan uygulamadan farklı olarak; kulak arkasından güneş görmeyen cilt dokusundan lokal anestezi ile örnek alınır. Ya da saç tedavisinde de uygulanabilen yağ dokusu kullanılır.

Doku yaşlanması ile mücadelede, kılcal damar ve doku yenileme tedavisine dayalı yeni bir yöntem olan indirekt kök hücre uygulamasında; kişinin otolog hücrelerinden (yani kendi hücrelerinden) elde edilen doku süspansiyonu deri ve dokuları yenilemek için kullanılır.

Cilt için indirekt kök hücre tedavisi de tek seans uygulanmaktadır. Uygulamada kişinin sadece kendi hücreleri kullanılır. Her hangi bir kimyasal ya da yabancı ürün bulunmamaktadır. Bu nedenle güvenlidir.

G Cell Otolog Doku Süspansiyonu Nasıl Çalışır?

GCell otolog doku süspansiyon teknolojisi epitel ve mezenkimal hücreleri çoğaltmadan onları ayrıştırır. Bu ayrıştırma işlemini mekanik olarak gerçekleştirir. Mekanizma 300 mikron çapında filtre ve kanatlardan oluşmaktadır. Bu filtre ve bıçak sistemi ile ayırma sırasında gerekli epitel ve mezenkimal hücreler elde edilir. İşlem sırasında bazı proteinler 300 mikron iğnelerin altında kalır ve alt karışıma inmez. İşlem sonrasında sadece gerekli olan 300 mikron ve altındaki hücresel bileşenler kullanıma sunulur.

Rejenerasyon Nedir?

Rejenerasyon yenilenme demektir. Hayatımız boyunca vücudumuz sayısız yaralanma ve hasara maruz kalır ancak rejeneratif (yenilenme) kabiliyeti sayesinde bu yaraların çoğu biz fark edene kadar iyileştirilir. Yararlanma, hasar görme durumunda vücudumuzda rejenerasyon mekanizması devreye girer. Rejenerasyon; kaybedilmiş veya zarar görmüş hücrenin, dokunun, organın yeniden üretilebilme yeteneğidir ve rejenerasyon genellikle değişik dokulara farklılaşabilen kök hücreler sayesinde yürütülür.

Büyüme Faktörü Nedir?

Büyüme faktörü, bazı vücut hücrelerinde bulunan, vücudumuz tarafından üretilen bir proteindir. Hücre büyümesini, çoğalmasını, dokuların kendisini onarmasını ve hayatta kalmasını sağlayan düzenleyici moleküllerdir.

Özetle:

Tedavi: İndirekt Kök Hücre Tedavisi

Hedef: Saç dökülmesinin önlenmesi, saç köklerinin güçlenmesi, uykuda olan saç köklerinin büyüme fazına geçmesinin sağlanması

Nasıl Uygulanır? : Kulak arkası ya da ense bölgesindeki saçlı deriden 3 adet örnek alınır. Özel bir cihaz ile elde edilen süspansiyon sorunlu olan bölgelere enjeksiyon yolu ile uygulanır.

Teknik :

  • Örnek alınacak bölgeye lokal anestezi uygulanır, 3 adet saç kökü alınır
  • Alınan örnekler özel cihazda filtreleme ve bazı mekanik işlemlerden geçirilir. Hastanın kendi dokusundan yenileyici özelliği olan öncü hücreler, kök hücreler ve büyüme faktörleri elde edilir.
  • Elde edilen otolog süspansiyon dökülmenin yaşandığı yerlere enjekte edilir.

Sonuçlar: 4-6 hafta sonuçlar gözlenmeye başlar.

Seans Sayısı: Tek seans yeterlidir.

İyileşme Süresi: Anında günlük aktivitelerinize dönebilirsiniz.

Acı Seviyesi: Lokal anestezi uygulaması ile bir şey hissetmeyeceksiniz.

Dikkat: Mutlaka alanında uzman hekimler tarafından uygulanmalıdır.

 

 

Neden G-Cell’i tercih ediyoruz?

Cihazda bulunan Foto-aktivasyon özelliği sayesinde kök hücreler canlılığını daha fazla korur bu da etkinliğin daha hızlı olmasını sağlar

G-Cell cihazında sadece saçlı deri ve cilt örnekleri değil aynı zamanda yağ dokusundan elde edilen stromal vasküler fraksiyon (SVF) hücreleri de etmek mümkündür.

G- Cell cihazında SVF enzimatik değil mekanik yol ile elde edilir. Bunun ne faydası bulunur? Detaylandırmak gerekirse;

Stromal vasküler fraksiyon, mekanik ve/veya enzimatik yolla hazırlanır. Enzimatik yöntemin potansiyel yan etkilerinden dolayı mekanik yöntem daha fazla tercih edilmektedir. SVF  elde etmek için enzimlerin kullanılması; ciddi bir inflamatuar yanıta, masif lenfosit infiltrasyonuna, neovaskülarizasyona ve kıkırdak yıkımına neden olabilir. SVF’nin mekanik yolla elde edilmesinde ise hücre-matriks bütünlüğü korunur. Bakteriyel bulaş riski daha azdır. Stabilite daha yüksektir. %10 daha fazla hücre proliferasyon hızına sahiptir. Hücrelerinin migrasyon hızları ve kolajen tip 1 gen seviyeleri daha fazladır.

GCell Avantajlarını özetleyecek olursak

·      Dış ortama maruziyet olmadığından dokular canlı ve steril kalır

·      Yağ dokusundan SVF elde edilebilir

·      SVF enzimatik değil mekanik yolla elde edilir. Bu sayede yan etki riski daha azdır

·      Foto-aktivasyon özelliği sayesinde kök hücreler canlılığını daha fazla korur

·      Bekleme gerektirmez, hazırlama süresi 40 dakikadır

·      %100 Otolog (kimyasal içermez)

·      Yalnızca tek seanstır

·      Mekanik ve kapalı sistemdir

·      Poliklinikte uygulanabilir

 

 

Dr. Handan Yavuz

Randevu Alın

Kök Hücre Tedavileri