blank

Kök Hücre Tedavileri

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

blank

Kök Hücre Nedir?

Neden Bu Kadar Önemlidir?

Kök hücreyi en basit şekilde; “yeni hücre tedarikçisi” olarak tanımlamak mümkündür. Kök hücre; çoğalma, kendini yenileme, farklılaşmış dokulara özgü hücreler oluşturma, zarar görmüş dokuyu tamir etme gibi eşsiz yeteneklere sahiptir. Bu nedenle tıpta pek çok hastalığın tedavisinde ve estetik amaçlı uygulamalarda kök hücreden faydalanılmaktadır.
Vücudumuz milyonlarca hücreden meydana gelir. Hastalıklar, yaşlılık, yaralanmalar nedeniyle pek çok hücre ölür ya da hasar görür. Bu durumda yeni hücrelerin üretimi ve hasta / hasar görmüş dokunun iyileşmesi için kök hücreler devreye girer. Saç ve cildimiz için de benzer durum söz konusudur. Kök hücre tedavileri ile ciltte yaşlanma etkilerinin giderilmesi, yara izlerinin tedavisi, saç dökülmesinin durması ve saç büyümesinin teşvik edilmesinin sağlaması mümkün olmaktadır.

Kök Hücre Tedavileri

İndirekt Kök Hücre Uygulamaları

Saç dökülmesinin önlenmesi veya var olan saç köklerinin daha güçlü saç telleri üretmesini sağlayan yeni, modern ve etkili yöntemlerden biri de saçlı deriye uygulanan “ indirekt kök hücre tedavisi” tıbbi adı ile “otolog doku süspansiyonu”dur.

Laboratuvarda Kök Hücre Üretimi

Kök hücre tedavisi ile uykuda olan saç köklerinin uyarılarak büyüme fazına geçmesini, saç dökülmesinin durmasını ve saçların güçlenmesini sağlamak mümkün olabilmektedir. Kök hücreler uygulandıkları bölgede yeni hücreler oluşturur ve aynı zamanda hasarlı hücreleri de tamir eder.

Yağ Dokusundan Kök Hücre Uygulaması

Vücudumuzda pek çok yerde kök hücre bulunur hatta saç köklerimizde de kök hücreler bulunur. Ancak bazı kişilerde saç kök hücreler aktif halde ya da yeterli miktarda olmayabilir. Bu durumda da saç dökülme sorunu kaçınılmaz olur.

Eksozom ile Saç ve Cilt Tedavisi

Eksozomlar hücrelerden salınan minik paketlerdir. İçinde dna ve rna parçaları (nükleik asit türevleri), yağlar (lipid) ve proteinler bulunur.

Kök Hücre Destekli Saç Ekimi

Kök hücreyi en basit şekilde; “yeni hücre tedarikçisi” olarak tanımlamak mümkündür. Kök hücreler bölünerek kendi hücre tiplerinde hücre üretebilme yeteneğine sahiptir.

Fibroblast

Fibrobastlar; bağ dokuda bulunan temel hücrelerdir. Fibroblastlar bağ dokuda çeşitli hücre tiplerine dönüşebilir. Fibroblastları bağ dokunun kök hücreleri olarak tanımlamak pek yanlış olmaz.

PRP

PRP yaşlanma karşıtı etki gösteren tedavi için; cilde (yüz ve boyun bölgesine) ve saça uygulanabilir. Cilt PRP ile yüz ve boyun bölgesindeki kırışıklıklar, elastikiyet kaybı, mat görünüm, sarkmalar, lekeler, izler giderilebilmektedir.