blank

Eksozom ile Saç ve Cilt Tedavisi

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

Eksozom ile Saç ve Cilt Tedavisi

blank

Eksozom nedir?

Eksozomlar hücrelerden salınan minik paketlerdir. İçinde dna ve rna parçaları (nükleik asit türevleri), yağlar (lipid) ve proteinler bulunur.

İçerdiği proteinlerin en iyi bilineni growth factor yani “büyüme faktörleri”dir. Eksozomlar çok yüksek oranda büyüme faktörü içerir.

Eksozomun kök hücreden farkı nedir?

Öncelikle eksozomlar hücre değil minik partiküllerdir. Eksozomlar, hücreler tarafından hücre dışı ortama salınan ve boyutları 150 nm’den küçük doğal keseciklerdir.

Bu kesecikler; lipidler, proteinler, DNA parçacıkları, büyüme faktörleri ve sitokinler gibi birçok biyomoleküller taşır.

Eksozom tedavisi

Geleceğin tanı ve tedavi yöntemi, bilgi deposu küçük paketler olan eksozomlar hücreler arası haberleşme sağlarlar.

Protein, dna parçaları ve büyüme faktörü ve içerirler. İçerdikleri büyüme faktörü kök hücrelere göre 3 kat fazladır. Vücutta dolaşırken hücreler tarafından alınır, dokuda onarım sağlar ve fibroblast, kolajen, elastin üretimini arttırırlar.

Taşıdıkları kargo ve bağışıklık düzenleyici etkileri sayesinde çeşitli tedavilerde kullanılırlar. Enfeksiyon hastalarının tedavisi, leke tedavisi, skar, atopik dermatit, yara iyileşmesi, yanık tedavisi gibi farklı kullanım alanları mevcuttur.

Biz Medlook Polikliniğinde eksozom tedavisini saç dökülmesinin önlenmesi, sağlıklı saç büyümesinin desteklenmesi ve cilt rejuvenasyonu sağlanmasında kullanmaktayız.

Eksozomlar vücutta bulunan hemen hemen tüm hücreler tarafından salınırlar. Ancak saç ve cilt tedavisinde göbek bağında bulunan kök hücreler tarafından salgılanan eksozomlar ya da kişinin kendi dokusundan elde edilen eksozomlar kullanılır.

Eksozomlar Saç Tedavilerinde nasıl kullanılır? Kaç Seans Uygulanır?

Saç tedavisi için kullanılmak üzere GMP sertifikalı laboratuvarlarda göbek bağından üretilmiş hazır eksozomlar ya da kişinin kendi dokusundan üretilen eksozomlardır.

Hazır ürün kullanılacaksa uygulama anında yapılabilmektedir. Eğer kişinin kendi dokusundan üretim isteniyorsa öncelikle klinik ortamında saçlı deriden örnekler ve bir miktar kan alınarak laboratuvara gönderilir. Laboratuvarda eksozomlar elde edilip çoğaltılır. Laboratuvardaki bu üretim prosesi yaklaşık 1 ay sürer.

Eksozom genellikle tek sefer uygulanan bir tedavidir. Tıpkı mezoterapi yapar gibi ürün özellikle sorunlu bölgelere daha yoğun olmak üzere saçlı derinin altına ince uçlu iğneler ile enjekte edilir.

Uygulama sonrası kişi anında normal hayatına devam eder. Sadece 24 saat banyo yapmaması gerekir.

Eksozom tedavisinin sonuçları 3-4 hafta sonra gözlenmeye başlar. Saç dökülmesinin azalması ilk gözlenen aşamadır. Saç döngüsü uzun olduğu için saç uzamasının gözlenmesi yaklaşık 3 ay içinde gerçekleşir.

Eksozomlar Cilt Yenilemede Nasıl Kullanılır?

Tıpkı saç tedavisinde olduğu gibi ya göbek bağından elde edilmiş hazır eksozomlar ya da kişinin kendi dokusundan elde edilen eksozomlar kullanılır.

Bu sefer örnekler kulak arkasından (güneş görmeyen minik kısımdan) alınır. Yine hastanın kanı ile birlikte GMP sertifikalı laboratuvara gönderilir ve benzer şekilde üretim prosesi yaklaşık 1 ay sürer. Hazır eksozom tercih edilecekse, uygulama anında yapılabilir.

Cilt yenilenmesi için tüm yüze, yara tedavisi ya da skar izinin giderilmesi için hasarlı bölgeye, ince uçlu iğneler ile cildin orta tabakasına enjeksiyon yapılır.

Uygulama genellikle tek seanstır. Eksozomlar uygulandığı bölgelerde doku yenilenmesi, gençleşmesini, kolejen sentezinin artmasını sağlar. Sonuçlar 3-4 hafta sonra gözlenmeye başlar.

Dr. Handan Yavuz

Randevu Alın

Saça Kök Hücre Tedavisi