blank

Kök Hücre Destekli Saç Ekimi

"İÇTE SAĞLIK DIŞTA GÜZELLİK"

Kök Hücre Nedir?

blank
Kök hücreler vücudumuzdaki farklı görevlerdeki tüm doku ve organları oluşturan ana hücrelerdir. Bir kök hücre aşağıdakileri yapma yeteneğine sahiptir:
Bu yetenekleri kök hücrelerin neden bu kadar önemli olduğunu göstermektedir. Yaşlılık, fiziki hasarlar, hastalıklar, dış etkiler .. gibi pek çok nedene bağlı olarak hücreler hasar görür ya da ölür. Bu durumda kök hücreler bölünerek yeni hücreler oluşturur ve aynı zamanda hasar görülen dokunun tamirini de sağlar.

Kök Hücre Nereden Elde Edilir?

Kök hücre kişinin kendi vücudundan elde edilmektedir. Kök hücre bir çok farklı doku ve organ kaynaklı olabilir; kemik iliği, göbek kordonu, kan dokusu, yağ dokusu, süt dişleri bunlardan bazılarıdır.

Kök hücreler farklı şekillerde temin edilebilmektedir:

Saçlı deri kaynaklı kök hücre üretimi : Bu işlem için öncelikle lokal anestezi altında kişiden yaklaşık 7-10 greft alınır. Alınan saç folikülleri GMP sertifikalı laboratuvarda çoğaltılır ve 1. ayın sonunda toplam 50 milyon saf saç kök hücresi elde edilir. Elde edilen hücreler saçlı deriye enjekte edilir. 2 seans süren bu işlemde hastaya toplam 100 milyon kök hücre enjekte edilmiş olur.
Kök hücrece zengin yağ hücresi : Bu işlemde öncelikle kişiden liposuction ile bir miktar yağ alınır (yaklaşık 1 su bardağı kadar) bu örnek çeşitli işlemlerden geçirilir ve %5-15 oranında kök hücre içeren eriyik elde edilir. Elde edilen kök hücrece zengin bu madde yine enjeksiyon yöntemi ile hastaya uygulanır.

Kök Hücre Saçlara Nasıl Etki Eder?

Saç hücreleri sağlıklı çalışmadığında saç kökleri uzun süre dinlenme fazında kalır ve büyüme fazı yerine dökülme fazına geçer. Hatta zamanla zarar gören saç folikülleri tamamen ölür ve kellik ortaya çıkar.
Kök hücreler, bulunduğu yerde yeni hücre oluşumunu sağlarken aynı zamanda hasarlı dokunun da iyileşmesini destekler. Kök hücrelerin saçlı deriye uygulanması sayesinde, yeni hücreler var olan saç foliküllerini destekler ve saç büyümesini hızlandırır.
Saç ekiminin kök hücre destekli yapılmasının ise pek çok avantajı bulunur.

Kök Hücre Destekli Saç Ekimi Nedir?

Kök hücre destekli saç ekiminde; saç ekimi işlemine geçmeden önce hastadan alınan yağ hücrelerinden ya da saçlı deriden alınan örnekten laboratuvar ortamında kök hücreler elde edilir. Elde edilen kök hücreler saç ekiminden 3 gün önce ya da saç ekiminden 3 gün sonra saçlı deriye zerk edilir. Bu sayede yeni ekilen saç köklerinin tutması, tüm saçların daha güçlü ve sağlıklı olması, yara iyileşmesinin hızlanması sağlanır.

Dr. Handan Yavuz

Randevu Alın

Kök Hücre Tedavileri