blank

Saça Kök Hücre Tedavisi

blank
dr. handan yavuz

Kök Hücre Nedir?

Kök hücreyi en basit şekilde; “yeni hücre tedarikçisi” olarak tanımlamak mümkündür. Kök hücreler bölünerek kendi hücre tiplerinde ya da farklı türlerde hücre üretebilme yeteneğine ve hasarlı dokuları tamir etme yeteneğine sahiptir.

Kök Hücre Neden Bu Kadar Önemlidir?

Vücudumuz milyonlarca hücreden meydana gelir. Hastalıklar, yaşlılık, yaralanmalar nedeniyle pek çok hücre ölür ya da hasar görür. Bu durumda yeni hücrelerin üretimi ve hasta / hasar görmüş dokunun iyileşmesi için kök hücreler devreye girer.
Kök hücre; çoğalma, kendini yenileme, farklılaşmış dokulara özgü hücreler oluşturma , zarar görmüş dokuyu tamir etme gibi eşsiz yeteneklere sahiptir.
Bu nedenle tıpta pek çok hastalığın tedavisinde ve estetik amaçlı uygulamalarda kök hücreden faydalanılmaktadır.
Dr. Handan Yavuz

Kök Hücre ile Saç Tedavisi

Kök hücre tedavisi saç alanındaki kullanımını 3 ana başlık altında özetlemek mümkündür:

Laboratuvarda Kök Hücre Üretimi

Kök hücre tedavisi ile uykuda olan saç köklerinin uyarılarak büyüme fazına geçmesini, saç dökülmesinin durmasını ve saçların güçlenmesini sağlamak mümkün olabilmektedir. Kök hücreler uygulandıkları bölgede yeni hücreler oluşturur ve aynı zamanda hasarlı hücreleri de tamir eder.

Yağ Dokusundan Kök Hücre Uygulaması

Vücudumuzda pek çok yerde kök hücre bulunur hatta saç köklerimizde de kök hücreler bulunur. Ancak bazı kişilerde saç kök hücreler aktif halde ya da yeterli miktarda olmayabilir. Bu durumda da saç dökülme sorunu kaçınılmaz olur.

İndirekt Kök Hücre Uygulamaları

Saç dökülmesinin önlenmesi veya var olan saç köklerinin daha güçlü saç telleri üretmesini sağlayan yeni, modern ve etkili yöntemlerden biri de saçlı deriye uygulanan “ indirekt kök hücre tedavisi” tıbbi adı ile “otolog doku süspansiyonu”dur.