blank

Saçlarda PRP Tedavisi Nedir ve Nasıl Uygulanır?

blank

PRP Tedavisi (Platelet Rich Plasma = Plateletçe Zengin Plasma) uygulaması cilt ve saç yenilenmesinde sıklıkla kullanılan etkinliği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmış bir tedavidir.

Vücudumuzda her hangi bir yer zarar gördüğünde örneğin elimiz kesildiğinde, ya da damar içinde bir hasar olduğunda; kanda yer alan ve platelet adı verilen hücreler (ki plateletlerin diğer bir adı trombosittir, hatta kan pulcukları olarak da adlandırılır) hasarlı olan alana hızla ulaşır. Bu hücreler hemen pıhtılaşmayı sağlayarak kanamayı durdurur. Sadece kanamayı durdurmakla da kalmaz dokunun iyileşmesini ve yenilenmesini de sağlar. Plateletlerin doku yenileyici özellikleri büyüme faktörü (growth factor )denilen bir protein sayesinde olur. İşte PRP uygulamasında başrol bu büyüme faktörü denen proteinlerdir.
Saç PRP uygulamasında vücudumuzda bulunan büyüme faktörleri toplanır ve saç dökülmesinin ya da saç sorunlarının gözlendiği yerlere enjekte edilir. Saç PRP’nin amacı; saç dökülmesinin durması, zayıf olan saçların güçlenmesi ve uykuda olan saç köklerinin büyüme fazına geçmesinin sağlanmasıdır.

Saçlarda PRP Tedavisi Nasıl Uygulanır?

Öncelikle kişiden özel PRP kitleri ile bir miktar kan alınır.
Alınan kandaki plateletler ayrıştırılır. Elde edilen plateletçe zengin plasma enjektörlere çekilir
Ardaşık enjeksiyonlar ile sorunlu olan bölgelere uygulama yapılır.
Kliniğimizde saç PRP tedavisinin etkinliğini ve hızını arttırmak için sadece enjeksiyon değil diğer farklı yöntemler de uygulanır:
Saçlarda PRP Tedavisi Nedir Nasıl Uygulanır

Saçlarda PRP Tedavisinin Yan Etkisi Var Mıdır?

Saç PRP tedavisinde kişinin kendi kanında yer alan büyüme faktörü adı verilen proteinler kullanılır. Kişinin kendi kanı kullanıldığı için PRP’nin beklenen bir yan etkisi olmadığı söylenir. Ancak etkisi yüksek yan etkisi düşük bir PRP tedavisinde olmazsa olmazlardan biri kullanılan PRP kitinin kalitesidir.
Sağlık Bakanlığı onaylı, uluslararası kalite standartlarında olan PRP kitleri kullanılmalıdır. Aksi takdirde yan etkilerin gözlenmesi kaçınılmazdır.
Kliniğimizde, kullandığımız PRP kitleri yüksek kalitede ve Bakanlık onaylıdır. Her uygulama öncesi kit hastalarımıza gösterilir ve öyle ambalajından çıkarılır.

Neden PRP Tedavisi Yaptırmalıyım?

Saç dökülmesinin en büyük nedenlerinden biri saç köklerinin yeterince beslenememesi ve dolayısıyla saç köklerinin dinlenme fazına geçmesidir.
Saç PRP ile saç köklerini besleyen damarlardaki kan akışını hızlandırmak ve saç köklerinin büyüme faktörleri ile uyararak dinlenme fazından büyüme fazına geçişini sağlamak mümkündür.
Bu nedenle saç PRP; saç dökülmesi sorunu yaşayan kişilerin oldukça tercih ettiği yöntemlerden biridir. Saç PRP uygulaması aynı zamanda saç ekiminden önce ya da sonraki dönemlerde kullanılabilir (operasyondan 1 hafta önce, operasyondan en az 3-4 gün sonra) : Saç ekiminden önce donör bölgeyi güçlendirmek, ekim yapılacak alanda dolaşımı hızlandırmak için; operasyondan sonra ise iyileşmeyi hızlandırmak, büyümeyi desteklemek için uygulanabilmektedir.
Picture of Dr. Handan Yavuz
Dr. Handan Yavuz

Diğer Yazılar

Randevu Alın