blank

Saç Dökülmesinin Sebepleri Nelerdir?

blank
Saç dökülmesi kadın- erkek pek çok kişinin muzdarip olduğu bir sorun. Çoğunlukla neden“genetik” ama saç dökülmesinin tek nedeni bu değil. Farklı pek çok nedene bağlı olarak saç dökülmesi gözlenebilmekte.
En sık karşılaşılan sorun; vücutta saçların güçlü ve sağlıklı olması için gereken mineral ve vitaminlerin yeterli seviyede olamayışı. Bunun başlıca nedeni günümüzde yiyecek ve içeceklerimizin yeterince kaliteli olmaması. Yani eskiden 1-2 portakal yemek günlük C vitamini ihtiyacınızı karşılamaya yetiyorken, şimdilerde günlük C vitamini ihtiyacınız için neredeyse 1 kasa portakal tüketmeniz gerekli. Ya içeriği yüksek doğal / organik kaliteli gıdalara yönelerek ya da takviyeler kullanarak bu açığı kapatmak mümkün. Tamam saçlarımız için gerekli olan vitamin ve minareleri alıyoruz ama hala dökülme devam ediyor..
O zaman günlük alışkanlıkları bir gözden geçirmek gerek; saçlarınızı ne sıklıkla yıkıyorsunuz? Sürekli ve çok sıkı mı topluyorsunuz? Çok sıcak su ile mi duş alıyorsunuz? Saç şekillendirme ve boya gibi nedenlerden kimyasalları fazla mı kullanıyorsunuz? Bunların hepsi saç sağlığınızı etkileyen nedenler. Peki alışkanlıklarımızı da düzelttik diyelim..
Tiroid sorunları, kadınlarda polikistik over sendromu gibi hormon seviyelerini etkileyen bazı hastalıklar, anemi gibi sorunlar saç dökülmesi sorununu tetikleyebilir. Böyle bir rahatsızlığınız var mı incelenmeli ve mutlaka tedavi edilmelidir.
Yani kısacası saç dökülmesini genetik deyip tek nedene bağlamak doğru değil.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesinin tek bir nedeni yok; genetik etkenler, beslenme alışkanlıkları, bazı hastalıklar, günlük alışkanlıklar, anatomik bazı durumlar, stres , uykusuzluk gibi zorlu hayat koşulları saç dökülmesine neden olabilir.
Saç dökülmesi tek bir nedene bağlı değilse; saç dökülmesi tedavisi için de tek bir yöntem olması mümkün değildir.
Bu sorunu farklı yönlerden ele alıp, bütüncül yaklaşımlarla tedavi etmek gerekir.
Bir yandan saç mezoterapi, saç prp gibi yöntemler ile saç köklerine direkt etki ederek dökülmeyi durdurup saç köklerini güçlendirirken, diğer yandan ağızdan alınan takviyeler ile saçların beslenmesini desteklemek öte yandan da doğru alışkanlıklar edinmek önemlidir. Hatta gerektiğinde farklı alanlarda uzman olan hekimler ile de konsültasyon yapmak gerekebilir.

Handan Yavuz Polikliniği‘nde saç problemlerine bütüncül bir yaklaşımla tedaviler sunuyoruz. Siz de iletişim ve bilgi formlarını doldurarak uzman arkadaşlarımızdan bilgi alabilir, saçlarınız ile ilgili problemin doğru tespiti için kliniğimize gelerek detaylı bir saç check-up’ı yaptırabilirsiniz.

Picture of Dr. Handan Yavuz
Dr. Handan Yavuz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Diğer Yazılar

Randevu Alın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir